Co je to orientační běh ........ ?

V původním znění s titulky (18. srpna 1998, 20:13:06 :) )

Poměrně často se např. na tričkách objevují nápisy "orienteering is funny" a "orienteering a way of living" * . Pravda je, že kdyby mě to nebavilo, asi bych u toho nevydržel těch cca 12 let, co už běhám.


Častou mylnou představou neorienťáků je představa orientačního běhu (orienťáku) jakožto branného běhu, jaký znají z letních táborů a různých školních branných kurzů. Ano, orienťák je běhání po lese, ale zbytek už je trochu jiný (žádné střílení ze vzduchovky nebo odpovědi na záludné otázky)!!!


Na startu dostanete mapu se zakreslenou tratí; buzolu ** byste měli mít svoji nebo si ji před závodem někde půjčit. A pak "běžíte" *** . Rozhodujícím výsledkem je samozřejmě čas a to jestli máte všechny kontroly **** . Pokud ne, pak jste diskvalifikováni. Pro upřesnění ... nestartuje se hromadně (tedy až na štafety a závody určitého typu), ale v intervalech, takže pokud si řeknete, že počkáte na kamaráda startujícího po vás, budete mít horší čas. Navíc se to nedělá. A pokud poběžíte za někým jiným, budou na vás všichni koukat s opovržením jako na "věšáka", spíš se vám může stát, že se "svezete" za někým z jiné kategorie ***** . Pokud ovšem zbloudíte, nebývá problém se někoho zeptat, na kterém místě na mapě se nacházíte.


Ale nemyslete si, že orienťák je procházka lesem po pěšinkách jimiž chodí zvěř. Pokud máte kontrolu s popisem "bažinka uprostřed", potom vám většinou nezbyde nic jiného než do toho bláta vlézt. A tři metry široký potok také vždy nejde přeskočit. Pro opravdu zaryté běžce je to ovšem jenom příjemné zpestření závodu (obzvláště ty potoky v létě).


Ale to by bylo na dlouhé povídání. Takže jak už sem se jednou zmiňoval:


"orienteering is funny" & "orienteering a way of living"


Libor PAVLÍK

P.S.- samozřejmě rád uvítám jakékoliv připomínky k obsahu, formě, jazyku a vůbec ...

P.P.S. - A jestliže ani tohle všechno vám nestačilo, mám tu pro vás ještě mapový klíč a piktogramy.


* neboli "orienťák je zábava" a "orientační běh - cesta (způsob) života"


** zákres tratě - kontroly jsou zakroužkovány (a očíslovány) a podle pořadí pospojovány čarami (to kvůli lepší přehlednosti). buzola - je to dobrá věc . . . přinejmenším víte kde je sever a můžete si snáze zorientovat mapu. Neorienťáci si často myslí, že i tu dotanete na startu, je toale normální součást vybavení, jako třeba pro hokejistu brusle.


*** nebo třeba jdete, záleží na vašem věku, kondici, zkušenostech, nadšení ... atd. Když vás ale předběhne 8-letý prcek nebo 80-letá stařenka (snad mě za ten výraz nikdo nezbije), potom se asi i vy rozeběhnete.


**** kontrolu máte vpravo na obrázku. Je to trojboký lampion s červenobílými uhlopříčně rozdělenými čtvercovými stranami opatřený kleštěmi pro oražení kontroly.


***** kategorie se dělí na H (mužské) a D (ženské) a pak dále ještě podle věku:
H 10, H 12, H 14, H 16, H 18, H 20, H 21, H 35, H 40, H 45, H 50 .... až k H 21 to je vždy do 10, 12, ... , 20 let a výše už je to od 21, 35, ... atd. V kategoriích D je to stejné. A pokud vás to zajímá, tak na letošním veteránském mistrovství světa v Novém Boru byly vypsány kategorie H 90 a D 85